Poradnik

Lissandra

Lissandra to jedna z trzech postaci, walczących o tron Freljordu. Przez wielu niedoceniana, posiada fantastyczne cc oraz bardzo dobry ultimate.
Flash Flash
Dot Dot
Greater Mark of InsightGreater Mark of Insight
Greater Seal of VitalityGreater Seal of Vitality
Greater Glyph of ForceGreater Glyph of Force
Greater Quintessence of PotencyGreater Quintessence of Potency
sorcerers-shoes
rod-of-ages
rabadons-deathcap
liandrys-torment
zhonyas-hourglass
athenes-unholy-grail

Kolejność skilli

Umiejętność 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Ice Shard Ice Shard
Ring of Frost Ring of Frost
Glacial Path Glacial Path
Frozen Tomb Frozen Tomb

Specjalizacja

_standart/AP

Sposób gry

WSTĘP

Jest to postać o dość niskich obrażeniach w porównaniu do innych magów, lecz oferująca znakomite efekty kontroli tłumu oraz mobilność. Lissandra Lissandra posiada całkiem dobrą wytrzymałość, niewielkie problemy z maną, obszarowe umiejętności oraz świetne zdolności do ucieczki. Niestety jej umiejętności mają niewielki zasięg oraz zadawane obrażenia zazwyczaj są zbyt małe, by pokonać pojedynczego przeciwnika na jedną kombinację. By tego dokonać, musimy stać przed naprawdę słabym przeciwnikiem lub zdobyć nad nim wcześniej dużą przewagę. Z tego powodu Lissandra Lissandra należy do jednych z trudniejszych postaci do opanowania, lecz oferuje bardzo wiele możliwości gry (nie ma pewnej kombinacji, umiejętności mogą być używane na wiele sposobów). Obiecuję, że nie znudzi się Wam zbyt szybko.

PLUSY I MINUSY

Plusy:
-Fantastyczne CC.
-Wszystkie umiejętności są obszarowe, więc mogą trafiać wiele celów jednocześnie.
-Lissandra Lissandra jest wytrzymała w porównaniu do innych magów.
-Jej Glacial Path Glacial Path to jedna z najlepszych umiejętności do gankowania i ucieczki w grze.
-Bardzo przydatna w TeamFightach.
-Iceborn Iceborn umiejętność pasywna minimalizuje problemy z maną i pomaga dłużej zostać na linii.
-Frozen Tomb Frozen Tomb w połączeniu z zhonyas-hourglassZhonya's Hourglass da nam pięć sekund niewrażliwości.

Minusy:
-Bardzo krótki zasięg, Lissandra Lissandra musi znajdować się blisko wrogów, by zadawać obrażenia.
-Stosunkowo długie czasy ładowania umiejętności.
-Glacial Path Glacial Path jest umiejętnością trudną do użycia
-Sprytny przeciwnik uniemożliwi nam reaktywację Glacial Path Glacial Path poprzez uciszenie, ogłuszenie albo unieruchomienie, przez co nie będziemy w stanie wycofać się z walki.
-Nadmiernie używanie umiejętności szybko doprowadzi do utraty many, zwłaszcza w początkowych fazach gry.

EARLY GAME


1. dorans-ringDoran's Ring + 2x health-potionHealth Potion
2. boots-of-speedBoots of Speed + 4x health-potionHealth Potion
3. cloth-armorCloth Armor + 5x health-potionHealth Potion

Pierwszy wybór najbardziej zalecany. dorans-ringDoran's Ring sprawdza się teraz doskonale. Doda nam wytrzymałości, obrażeń oraz pomoże lepiej panować nad maną. boots-of-speedBoots of Speed pomogą nam podczas roamowania oraz w unikaniu skillshotów, przydatne przeciwko niektórym wrogim bohaterom. cloth-armorCloth Armor kupujemy, by poradzić sobie z przeciwnikami bazującymi na obrażeniach fizycznych.

TEAM FIGHT

Ze względu na naszą przydatność w teamfightach jest to najlepsza faza Lissandra Lissandra. Główną rolę odgrywają nasze Glacial Path Glacial Path oraz Frozen Tomb Frozen Tomb. Używajmy Glacial Path Glacial Path rozważnie, ponieważ nadal jest to nasz jedyny środek ucieczki.

Jest to niezmiernie ważne, dlatego przypomnę ponownie – Frozen Tomb Frozen Tomb można użyć na dwa sposoby: na sobie lub na wrogu. Przeczytajcie opis tej umiejętności, by przypomnieć sobie, w jaki sposób najlepiej wykorzystać potencjał naszego ulti. Jest to bardzo ważne i od tego może zależeć przebieg teamfightu, a czasem nawet nasze życie.

COMBO

Frozen Tomb Frozen Tomb to oczywistość. Ice Shard Ice Shard ze względu na krótki czas ładowania, nierosnące koszta many oraz duże obrażenia. Jest to nasze główne źródło obrażeń. Ring of Frost Ring of Frost ze względu na nieco dłuższe unieruchomienie, krótszy czas ładowania oraz pewność zadania obrażeń. Glacial Path Glacial Path na samym końcu, ponieważ nie zawsze uda nam się trafić tą umiejętnością we wroga oraz ze względu na rosnące koszta many.

Ze względu na niewystarczające obrażenia IgniteIgnite bardzo się przyda, by wykończyć przeciwników z niewielką ilością zdrowia.FlashFlash umożliwi nam ucieczkę, a bardziej doświadczeni gracze będą łączyć Glacial Path Glacial Path z FlashFlash, by manipulować przeciwnikami.

PODSUMOWANIE

-Możesz używać Ice Shard Ice Shard, by sprawdzić krzaki lub obecność blue buffa. Jeśli będzie tam przeciwnik/Blue Golem, lód się rozpryśnie oraz usłyszysz charakterystyczny dźwięk.
-Trafiając przeciwnika Ice Shard Ice Shard, czas ładowaniaIceborn Iceborn będzie wynosić 17 sekund zamiast 18.
-Używając Ring of Frost Ring of Frost na falach stworów nie tylko doskonale się sfarmisz, lecz również znacząco skrócisz czas ładowania Iceborn Iceborn. Nasze Ring of Frost Ring of Frost ma niewielki koszt many, dzięki czemu jest idealną umiejętnością, by odnawiać cooldown Iceborn Iceborn.
-Glacial Path Glacial Path, przedmioty oraz Summoner Spelle nie skracają czasu odnowienia Iceborn Iceborn.
-Nigdy nie puszczajmy Glacial Path Glacial Path do harassowania przeciwnika. Jeśli używamy – to po to, by rozpocząć combo. Oczywiście nie warto reaktywować tej umiejętności, jeśli stwierdzimy, że to błędna decyzja.
-Jeśli posiadamy niewielką ilość many, warto zacząć combo od Glacial Path Glacial Path lub Frozen Tomb Frozen Tomb.
-Frozen Tomb Frozen Tomb umożliwia nam bycie nienamierzalnym, poprzez co wieża oraz miniony zaczną skupiać się na innych celach, zamiast nas, nawet jeżeli wcześniej skupiały się na nas. Tak samo jest z zhonyas-hourglassZhonya's Hourglass. Wykorzystujmy to do tower dive’ów!

Zobacz także

Anivia

Anivia
Poradnik do lodowego orła Anivia. Zapoznaj się z jej magicznymi mroźnymi mocami. Jest potężnym AP Carry, który nawet po śmierci ma szansę odżyć.
... czytaj dalej »

Gangplank

Gangplank
Yarr! Jestem piratem i nie boję się niczego! Lubię sobie wypić i postrzelać moją strzelbą. Spragniony przygody?
... czytaj dalej »

Sejuani - Furia Zimy

Sejuani
Sejuani to mobilny jungler o bardzo dużej skuteczności gankowania i umiejętnościach potrafiących zmienić losy gry. Jungler, którym zdobyłem Platynę. Poznajcie Sejuani - Prawdziwą król...
... czytaj dalej »