Poradnik

Lux

Postać potrafiąca zabić nawet dwa miękkie cele w parę sekund. Zapraszam do lektury.
Flash Flash
Barrier Barrier
Greater Mark of InsightGreater Mark of Insight
Greater Seal of FortitudeGreater Seal of Fortitude
Greater Glyph of WardingGreater Glyph of Warding
Greater Quintessence of PotencyGreater Quintessence of Potency
sorcerers-shoes
athenes-unholy-grail
rabadons-deathcap
void-staff
zhonyas-hourglass
warmogs-armor

Kolejność skilli

Umiejętność 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Light Binding Light Binding
Prismatic Barrier Prismatic Barrier
Lucent Singularity Lucent Singularity
Final Spark Final Spark

Sposób gry

Wstęp

Cześć. Chciałbym Ci przedstawić moją ulubioną postać na środkową linię. Jest to Lux, Pani jasności. Polecam granie nią na smart-castach co pozwala na zabicie swojego celu w około dwie sekundy. Posiada niesamowite umiejętności obszarowe, połączenie twoich umiejętności możesz wykorzystać robiąc niesamowite akcje, wręcz ośmieszające przeciwnika. 

 

Early game

Jeśli zamierzacie rozpocząć bezpiecznie zacznij z Lucent Singularity Lucent Singularity, jeśli zaś planujecie invade bierz Light Binding Light Binding. Poczekaj jednak z wyborem umiejętności aż do momentu gdy będzie wiadomo co zamierzasz ty i twoi przeciwnicy.
Już od pierwszego poziomu harrasuj przecinika z Lucent Singularity Lucent Singularity + auto atak (jeśli zacząłeś z tą umiejętnością) co da Ci ogromną przewagę już na początku.

 

Przedmioty 

rabadons-deathcapRabadon's Deathcap - Item który mieć musisz. Ogromnie zwiększa ilość Mocy umiejętności a co z tym idzie obrażenia magiczne.
zhonyas-hourglassZhonya's Hourglass -  Przedmiot również bardzo ważny. Pomoże Ci przetrwać wrogą inicjację, pozwala przetrzymać focusującego ciebie przeciwnika na tyle żeby twoja drużyna zdążyła dobiec Ci pomóc czy przeczekać czasy odnowienia umiejętności w czasie walki.
abyssal-scepterAbyssal Scepter - Przedmiot sytuacyjny. Pomaga w grze na linii jednak zbytnio Ci go nie polecam gdyż Lux jest bohaterem który zadaje obrażenia z ogromnego dystansu i pasywna aura którą daje ten item po prostu jest nie na miejscu.
athenes-unholy-grailAthene's Unholy Grail - Bardzo ważny przedmiot. Mając go, naprawdę cieżko stracić manę, daje też 20 % zmiejszenia czasu odnowienia umiejętności co na Lux jest kluczowe.
rod-of-agesRod of Ages - Niektórzy budują ten przedmiot, jednak jest on drogi, a grając Lux trzeba jak najszybciej złożyć przedmioty dające skrócenie czasu odnowienia. Zły wybór.
morellos-evil-tomeMorello's Evil Tome - Jest to bardzo dobry wybór. Przedmiot stosunkowo tani, dający 20 % skrócenia czasu odnowienia. Ja jednak jestem zwolennikiem athenes-unholy-grailAthene's Unholy Grail. Daje tyle samo + większą regeneracja many i więcej mocy umiejętności, tyle że jest trochę droższy.
warmogs-armorWarmog's Armor - Zawsze buduję ten przedmiot jako ostatni. Zdrowie zawsze się przyda, zwłaszcza gdy najprawdopodobniej w walkach drużynowych przeciwna drużyna skupi się na tobie, ponieważ Lux jest w końcowej fazie gry bardzo mocna. Przedmiot ten pozwala Ci przyjąć trochę obrażeń na klatę i przetrwać trochę dłużej.
rylais-crystal-scepterRylai's Crystal Scepter - Beznadziejny przedmiot na Lux. Przedmiot który kupuję się głównie dla spowolnienia przeciwników swoimi umiejętnościami, a Lux nie spowolni z niczego prócz umiejętności pod R.
liandrys-tormentLiandry's Torment -  Świetnie współdziała z twoim E zadając podwójne obrażenia gdy cel jest spowolniony. Lepszym wyborem jest jednak przedmiot opisany niżej.
void-staffVoid Staff - Przedmiot obowiązkowy. Zdecydowanie lepszy od tego wyżej, gdyż daje większe przebicie, a późniejszy warmogs-armorWarmog's Armor i tak da ci zdrowię.

 

Statystyki postaci

Obrażenia                  50 (+3.3 na poziom)
Zdrowie                    345(+79 na poziom)
Mana                        250(+50 na poziom)
Prędkość ruchu          340
Pancerz                       8(+4 na poziom)
Odporność na magię    30
Regeracja zdrowia        4.5(+0.55 na poziom)
Regenracja many         6(+0.6 na poziom)


 

Porady, tricki ciekawostki

  • Grając Lux nigdy nie używaj jako harras na przeciwnika. Używając go tracisz ważną umiejętność defensywną stając się potencjalnym celem. Możesz go użyć w każdym przyadku tylko nie do harrasu !
  • Grając Lux używaj smart-castów (jeśli nie wiesz co to jest, wpisz w Google). W przeciwnym wypadku traci ona swój potencjał zabicia przeciwnika w czasie dwóch sekund.
  • Używaj E do zone'owania. Puszczenie tej umiejętności w dobrym miejscu pozwoli zmanipulować przeciwnikiem żeby pobiegł w danym kierunku chcąc nie wpaść w twoją umiejętność. Zmusisz go w ten sposób żeby obiegł krzaki tracąc przy tym parę minionów lub napuścisz go wprost na twojego sojusznika.
  • Mając rabadons-deathcapRabadon's Deathcap wystarczy że złapiesz miękki cel z Q, następnie odpalasz jednak nie detonujesz go. Potem szybko używasz R, żeby trafić we wroga stojącego w klatce. Następnie detonujesz i zadajesz jeden auto atak. Jest to najważniejsze combo pozwalające w pełni wykorzystać umiejętności Lux ( w tym pasyw).
  • Lux w najnowszym patchu (3.5) dostała lekkie nerfy (lekkie osłabienie postaci)

Bazową prędkość ruchu zmniejszono z 340 do 330 pkt.
Ultimate: Czas odnowienia zwiększono z 80/60/40 do 80/65/50 sek.

  • Zagłebiając się w historię Lux dowiemy się że jej bratem jest Garen Garen. Razem służą oni Demacji.
  • Jeśli wykonasz na przeciwniku auto atak, szybko odpalisz i zdetonujesz E, pasyw zostanie wykorzystany szybciej i efektowniej a tym bardziej wróg nie będzie sie tego spodziewał (normalnie po odpaleniu zacząłby się oddalać mając na sobie twój pasyw)

Kontry 

Pamiętaj, że kontra na linii to nie wszystko. Są lepsi gracze i gorsi gracze. Jest gra na linii i jest gra w late.  Wystarczy jeden błąd żeby ta kontra nic nie znaczyła.

Talon Talon - Lux jest bardzo miękkim celem czyli takim jakie talon lubi. Szybki ... oraz harrasowanie z E przed zdobyciem przez niego 3 poziomu pomoże. Szybkie złożenie zhonyas-hourglassZhonya's Hourglass też powinno w jakiś sposób pomóc.
Kassadin Kassadin - Stosunkowo trudna linia, jednak dobrzy gracze i na niej sobie poradzą. Spróbój na jego harras odpowiadać swoim (przed 6 poziomem),a nawet harrasować go trochę więcej chociażby z auto ataków. Po 6 poziomie nie przebywaj długo na linii. Szybką ją przepchnij i leć gankować ponieważ jest to bardziej opłacalne niż śmierć z ręki kassadina który po 6 poziomie czyni cuda. 
Karthus Karthus - Jeśli przeciwnik weźmie karthusa, ze spokojną głową bierz Lux. Może ona zablokować jego globalnego ultimate, ale nie tylko. Karthus musi się do ciebie niesamowicie zbliżyć aby cokolwiek zrobić a ty możesz mu w tym w bardzo łatwy sposób przeszkadzać. Nie ma on żadnego zasięgu na ciebie a ty możesz harrasować go dowoli.
Fizz Fizz - Bardzo duża kontra zarówno na linii jak i w walkach drużynowych. Staraj sie nie posyłać w jego stronę Q, ponieważ uniknie go i będzie miał otwartą drogę by Cię zabić. Staraj się puszczać jeśli wiesz że Fizz nie posiada swojego skoku. Harras przed 3 poziomem to też jakaś opcja.
Ryze Ryze - Postać przeciw której wygrać musisz. Ryze pozostaje cały czas bez zasięgu i nie ma jak odpowiedzieć swoim harrasem na twój. Problem możesz mieć tylko wtedy gdy próbujesz wykonać auto atak by zużyć pasyw. Staraj się robić to rozsądnie. 

Zobacz także

Varus

Varus
Varus to postać AD Carry, która na linii potrafi skutecznie napsuć krwi przeciwnikom dzięki sporemu zasięgowi i solidnym umiejętnościom Kontroli Tłumu
... czytaj dalej »

Poradnik

Nidalee
Postać nadająca się wszędzie. Może grać na pozycji supporta, solo topa lub mida. Świetna do zabawy oraz na dominiony. Zapraszam do poradnika.
... czytaj dalej »

Galio

Galio
Poradnik do championa Galio z League of Legends.Jest to Gargulec czerpiący siłę z magic resistu. Jest twardy,szybki i przydatny.Ma AoE taunt i tarcze
... czytaj dalej »
x