Poradnik

Maokai

Champion-drzewo w grze League of Legends. Ten poradnik pozwoli Ci zapoznać się z tą bestią. Jest bardzo przydatna i trudna do ubicia.
Flash Flash
Smite Smite
Greater Mark of AlacrityGreater Mark of Alacrity
Greater Seal of ResilienceGreater Seal of Resilience
Greater Glyph of ShieldingGreater Glyph of Shielding
Greater Quintessence of PotencyGreater Quintessence of Potency
mercurys-treads
rod-of-ages
sunfire-cape
banshees-veil
frozen-heart
shurelyas-reverie

Kolejność skilli

Umiejętność 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Arcane Smash Arcane Smash
Twisted Advance Twisted Advance
Sapling Toss Sapling Toss
Vengeful Maelstrom Vengeful Maelstrom

Specjalizacja

def/tank_jungler

Sposób gry

Wprowadzenie

Maokai Maokai to mój ulubiony jungler. Wbrew pozorom bardzo szybko sobie radzi z jej czyszczeniem oraz ma rewelacyjne możliwości gankowania. Można go różnie budować w zależności od setupu Twojego i przeciwników bardziej defensywnie lub ofensywnie.
Najbardziej lubię go w roli offtanka. Dzięki Twisted Advance Twisted Advance łatwo może inicjować walki, jest twardy, rootuje, zadaje obszarowe obrażenia z Sapling Toss Sapling Toss oraz
Arcane Smash Arcane Smash przy okazji lekko odrzucając i spowalniając, a Vengeful Maelstrom Vengeful Maelstrom zapewnia dodatkowe wsparcie dla Ciebie oraz Twoich towarzyszy mogąc też spowodować niezłe obrażenia.

Jungle

1. Duchy
2. Blue
3. Wilki
4. Duchy
5. Golemy
6. Red
7. Duchy

To ścieżka, którą po wielu testach uznałem za optymalną. 
Sapling Toss Sapling Toss rzucasz w 1.05 minucie tam gdzie mają się pojawić duchy.
2 jak cd się zresetuje, a 3 w 1:38, tak aby upadło równo na respawn w 1:39.
Jak się pojawią zaczynasz autoatak. 1-2 ciosy + nasionka i duchy padają, a Ty masz pełne życie. Niestety na wyższym elo jeżeli gracze znają Maokai Maokai to to zagranie jest dosyć łatwe do przewidzenia, więc trzeba uważać na ewentualny gank.

Kończąc Red leczysz się jeszcze na duchach i jesteś gotowy do ganku na mid. 
Rzuć Sapling Toss Sapling Toss i od razu wskocz z rootem Twisted Advance Twisted Advance i użyj 
Arcane Smash Arcane Smash tak, aby zwiększyć dystans przeciwnika od jego wieży dodatkowo spowalniając go. W większości przypadków kończy się to śmiertelnie dla przeciwnika. W ostateczności ma resztę życia i musi się wycofać, co również daje korzyści Twojemu Ap Carry na midzie. Jeżeli przeciwnik jest tak ustawiony, że go nie dosięgniesz z 
Twisted Advance Twisted Advance możesz spróbować wspomóc się FlashFlashem.

Sapling Toss   Flash        Twisted Advance  Arcane Smash 
E (+ flash) + W + Q

Teamfights

Jesteś na tyle twardy, że to Ty inicjujesz walki. Najpierw harrasujesz z 
Sapling Toss Sapling Toss, aby osłabić przeciwnika. Jak wychyli się za blisko Ciebie któryś ze słabszych przeciwników to złap go Twisted Advance Twisted Advance. Postaw od razu Vengeful Maelstrom Vengeful Maelstrom, aby ochronić swoich i przeszkadzaj z Arcane Smash Arcane Smash i rzucaj 
Sapling Toss Sapling Toss. Nie zapominaj o autoataku. Sap Magic Sap Magic zwłaszcza w teamfightach świetnie sobie radzi z leczeniem Ciebie. Jeżeli wydaje Ci się, że zaraz padniesz użyj 
FlashFlash, aby teleportować się w krzaki lub przeskocz przez ścianę. Możesz wtedy zarzucać nasionkami i czekać na odpowiedni moment, aby wesprzeć drużynę np. rootem. Trzymaj się w kupie ze swoimi. Brzmi to oczywiście, ale czasami goni się kogoś, aby go dobić, zamiast wspierać walkę, która trwa. Jako offtank Twoim zadaniem jest inicjacja walki, zbieranie obrażeń na siebie oraz wspieranie swoich Carry, a nie zdobywanie jak najwięcej killi. Dzięki Arcane Smash Arcane Smash możesz też przerwać np. ulti Warwick Warwicka, czy czarowanie ulti Nunu Nunu lub Fiddlesticks Fiddlesticksa.

Podsumowanie

Maokai Maokai to świetny champion. Sprawny w dżungli, skuteczny w gankach i przydatny w teamfightach. Posiada dystansowe czary, root, slow, knockback, heal oraz redukcję otrzymanych obrażeń. Jest świetnym offtankiem, który może odmienić losy rozgrywki na Twoją korzyść.

Zobacz także

Jungle

Jarvan IV
Najbardziej efektowny jungler w League of Legends? Oto on - Jarvan IV - król Demacji. Po przeczytaniu tego poradnika twoje ganki będą zawsze udane.
... czytaj dalej »

Support

Nunu
Ten poczciwy chłopiec na Yeti wydaje się być niepozorny. Lecz jest świetnym supportem. Daje AS,spowalnia i ma jeszcze drugiego AoE slowa z ultimate.
... czytaj dalej »

Janna

Janna
Janna jest bardzo bogatym w utility supportem, jej siła tkwi w zapewnianych efektach, a nie zadawanych obrażeniach.
... czytaj dalej »