Poradnik

Master Yi

Jeden z najczęściej wybieranych bohaterów dla początkujących. Zobacz co potrafi na midzie w wersji pod AP.
Flash Flash
Dot Dot
Greater Mark of InsightGreater Mark of Insight
Greater Seal of ReplenishmentGreater Seal of Replenishment
Greater Glyph of ShieldingGreater Glyph of Shielding
Greater Quintessence of PotencyGreater Quintessence of Potency
sorcerers-shoes
rabadons-deathcap
lich-bane
zhonyas-hourglass
deathfire-grasp
guardian-angel

Kolejność skilli

Umiejętność 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Alpha Strike Alpha Strike
Meditate Meditate
Wuju Style Wuju Style
Highlander Highlander

Sposób gry

Wstęp

Master Yi Master Yi to świetny champion. Cechują go spore czasy odnowienia, ale wystarczą w drużynie bohaterowie, którzy burstują jak Graves Graves, Nidalee Nidalee, Darius Darius. Gra przeciw niemu wygląda naprawdę ciężko. Ma ogromny harras i może w każdej chwilii się wyleczyć. Postać którą o Pentakilla naprawdę nie trudno.

Early game

Zaczynasz z dorans-ringDoran's Ring. Daje ci sporą regenrację many, co pozwala na częstsze używanie umiejętności i Ap, dzięki któremu wyleczysz się skuteczniej i zadasz większe obrażenia. Spamuj Alpha Strike Alpha Strike. Używaj go na miniona, który stoi blisko wrogiego bohatera. Zadasz obażenia bohaterowi, a sam pojawisz się obok tego miniona w bezpiecznej odległości. Jeśli przeciwnikowi zostanie mało życia, możesz spróbować go zabić. Włącz Highlander Highlander, Alpha Strike Alpha Strike na przeciwnika, następnie Wuju Style Wuju Style, żeby zmaksymalizować obrażenia, i dokładasz IgniteIgnite. Zabójcze połączenie.
Po pierwszym powrocie do bazy kup sheenSheen ,2x sight-wardSight Ward i lecisz pod rabadons-deathcapRabadon's Deathcap (buty na tym etapie gry nie są konieczne).
Decydując się na Master Yi Master Yi z TeleportTeleport musisz wyczekać dobrej okazji na wejście. Obserwuj mapę. Umów się z botem lub topem na tak zwany ward sytuacyjny. Niech mają w ekwipunku jednego warda na wszelki wypadek i podczas dłuższej wymiany niech postawią go w krzakach. Robisz teleport do warda, odpalasz ulti i mordujesz. Wyjście z teleportem jest naprawdę niezłe.

Team fight

I tu nadchodzi czas Master Yi Master Yi. Przed team fightem, czyli takimi podchodami poke'ujesz przeciwników ile możesz z Alpha Strike Alpha Strike (oczywiście w miniona). Gdy przechodzi do czyjejś inicjiacji staraj się trzymać Ulti na odpowiedni moment. Gdy któremuś przeciwnikowi zostaje ~450 pż (punktów życia) ,włącz ulti i Alpha Strike Alpha Strike mordując go. Po zabiciu Alpha Strike Alpha Strike odnowi się i możesz zrobić znowu połączenie R+Q. Jak dobrze pójdzie zabijesz kolejnego przeciwnika i jeszcze jednego i w ten sposób prowadzisz drużynę do zwycięstwa zadając ~600 obrażeń każdemu trafionemu przeciwnikowi z Alpha Strike Alpha Strike.
Jeśli w tym team fighcie zostaniesz szbko złapany i z focusowany w celu szybkiego wyłączenie Cię z walki musisz wyczekać moment ,gdy atakujący Cię wrogowie stracą umiejetności kontroli tłumu (CC= Efekty jak Stun, Podrzut). Gdy jesteś pewny że je stracili włączasz Meditate Meditate i leczysz się a przeciwnik nie może ci tego leczenia przerwać. Ewentualnie używasz zhonyas-hourglassZhonya's Hourglass.

Kontry

Ty kontrujesz:
Karthus Karthus - Postac która gra harrasem, nie ma żadnej możliwości przerwania ci Meditate Meditate i nie ma też bursta żeby szybko cię zniszczyć podczas leczenia.
Teemo Teemo - Postać która również gra tylko harrasem. Nie ma jak przerwać ci leczenia i jego harras nie jest potężniejszy od twoich możliwości wyleczenia się.

Ap Yi jest świetny przeciw postaciom nie posiadającymi bursta i efektów hard CC. Brak sustainu także jest mile widziany. Nie będą mogli wyleczyć twojego harrasu, zniszczyć Cię gdy się leczyć lub chodźby ci to lecznie obniżyć.

Najsilniejsze kontry na ciebie:
Fizz Fizz - Może zmiejszyć ci leczenie w bardzo prosty sposób, albo całkiem ci je przerwać za pomocą ultimate. Ma do ciebie dojście co jest ważne w grze przeciw Master Yi Master Yi. Może bardzo łatwo uniknąć Twojego Alpha Strike Alpha Strike, które jako jedyne zadaje obrażenia na Ap Yi.
Syndra Syndra - Postać z najlepszym burstem jaki widziałem. Ma stuna, który przerywa ci leczenie. Jeśli ten stun się nie uda nadal może zburstować cię tak szybko, że nawet leczenie Ci nie pomoże.
ChoGath Cho'Gath - Przerwanie leczenia ,burst ,sustain.

Przeciw Ap Yi da radę każdy champion, który ma możliwość sustainu (przeżywalności z pomocą mechanizmu leczącego harras), mocne CC przerywające mu leczenie i ucieczkę oraz burst, żeby leczenie leczenie nie miało znaczenia w walce z nim. Jednak na każdego championa posiadającego jedno hard CC da się grać. Wystarczy wyczekać moment aż się tego CC pozbędzie i wtedy jest twoja szansa.


Ciekawostki i Tricki

Za pomocą Meditate Meditate możesz z łatwością tankować wieże dla swojej drużyny. Puszczasz Alpha Strike Alpha Strike żeby zadać obrażenia przeciwnikowi ,a gdy wieża obierze cię na cel włączasz leczenie. Wieża zadaje Ci obrażenia mniejsze niż ty sam się leczysz. Taka akcja pozwala z łatwością dać twoim sojusznikom zabójstwo nie martwiąc się o wieżę.

Master Yi Master Yi dostał niedawno nerfa przelicznika Meditate Meditate. Kiedyś wynosił on +4 natomiast, teraz +1,2. Oznacza to, że każdy punkt mocy umiejętności zwiększa efekt leczenia o 1,2, a nie 4,0 pkt.

Master to nie jedyna postać która wyznaje Styl Wuju. Z historii League of Legends wynika że jego uczniem był Wukong Wukong. Master Yi Master Yi zgodził się go nauczać pod warunkiem, że również przekaże on komuś swoją wiedzę.

Zobacz także

Poradnik

Sona
Mój ulubiony support. Posiada bardzo przydatne aury oraz AoE stuna który przesądzi o grze.
... czytaj dalej »

Amumu

Amumu
Ten poradnik do Amumu pozwoli Ci zapoznać się z tajnikami płaczliwej mumii.
... czytaj dalej »

AP Teemo

Teemo
Dzięki temu poradnikowi dowiesz się jak szybko i w łatwy sposób zrobić z tej niewinnej postaci, maszynę do zabijania!
... czytaj dalej »