Poradnik

Nunu

Ten poczciwy chłopiec na Yeti wydaje się być niepozorny. Lecz jest świetnym supportem. Daje AS,spowalnia i ma jeszcze drugiego AoE slowa z ultimate.
Exhaust Exhaust
Flash Flash
Greater Mark of WardingGreater Mark of Warding
Greater Seal of ResilienceGreater Seal of Resilience
Greater Glyph of ReplenishmentGreater Glyph of Replenishment
Greater Quintessence of AvariceGreater Quintessence of Avarice
mercurys-treads
shurelyas-reverie
aegis-of-the-legion
zekes-herald
frozen-heart
randuins-omen

Sposób gry

Wstęp

 

Nunu Nunu to support,który potrafi podstosować się pod każdego AD Carry. Ma wszystko czego potrzebuje dobry support. Daje jednego z najsilniejszych buffów w grze Blood Boil Blood Boil.  Ma także dwa potężne spowolnienia Ice Blast Ice Blast oraz Absolute Zero Absolute Zero. Ma także Consume Consume,które zwiększa jego sustain na linii,oraz pasywkęVisionary Visionary,która powiela ten efekt dając nam darmowy skill co cztery podstawowe ataki.

Synergia

 

Yeti(jak już wspomniałem) nadaje się pod każdego AD Carry,ale są championi,którzy w duecie z Nunu dosłownie dominują bot lane. Oto kombinacje:

Vayne Vayne+Nunu Nunu-Maszyna do zabijania. To chyba najlepsze combo,jakie można było wymyślić dla tej pary championów. Możliwość harrasowania,pokowania i łatwość farmy zapewniają dobry early,mid oraz late game.


Caitlyn Caitlyn+Nunu Nunu-Jeśli chcesz grać agresywnie Caitlyn Caitlyn to tylko z takim supportem na plecach. Dzięki buffowi Caitlyn Caitlyn szybko ładuje kryty,a jego Ice Blast Ice Blast i Q Caitlyn Caitlyn dają dużo możliwości harrasu na linii.

Graves Graves+Nunu Nunu-Każdy narzeka na Gravesa. Że za wolny,trudna farma itd. Dodatkowo nie łatwo nim na początku nastackować pasywkę,która daje mu pancerz.Ten proces w early ułatwia Nunu Nunu,który jest bardzo dobry na linii z Graves Graves.

Kiedy warto wziąć Nunu?

Nunu Nunu to postać,którą należy brać gdy we wrogim teamie znajdują się AD Carry z dużym startowym Atack Speed. I nie tylko! Nunu Nunu możesz także picknąć gdy przeciwny team ma postaci bardzo mobilne,które dzięki twoim spowolnieniom łatwo będzie sojusznikom "złapać".

W dodatku Nunu Nunu to jeden z tych supportów,którzy nie są papierowi(czyt.mają dużo Hp). Więc jeśli nie masz w drużynie postaci z dużą ilością życia to Nunu Nunu jako tanky-support będzie idealny. Stąd też składam dla niego taki,a nie inny build.

Gra Nunu


Startujesz z faerie-charmFaerie Charm+2xsight-wardSight Ward+vision-wardVision Ward+2xhealth-potionHealth Potion.
Ze specjalizacji masz jeszcze total-biscuit-of-rejuvenationTotal Biscuit of Rejuvenation oraz małego warda,który przyda się gdy zamierzasz z drużyną zrobić invade.
Pierwsze minuty na linii przesiadujesz w krzakach,rzucając tylko na sojusznika Blood Boil Blood Boil. Gdy zdobędziesz już 3lvl harrasujesz deliatnie z Ice Blast Ice Blast. Uważaj na to by się nie wypluć z many. Skorzystaj z okazji i zacznij bić creepy by nabić Visionary Visionary.
Tylko nie psuj tym farmienia swojemu AD Carry. Zaś gdy masz mało życia,a brakuje ci już health-potionHealth Potion możesz użyć Consume Consume by sobie je przywrócić. Tylko staraj się "gryźć" wyłącznie duże creepy,ponieważ małe możesz bardzo łatwo ukraść swojemu sojusznikowi na linii.
Po powrocie kupujesz philosophers-stonePhilosopher's Stone+boots-of-speedBoots of Speed+sight-wardSight Ward lub vision-wardVision Ward. Najlepiej mieć trzy zielone i jeden różowy. Ale o rozstawianiu wardów potem. Kontynuujmy grę na linii.
Po zdobyciu Absolute Zero Absolute Zero możesz pokusić się o zaatakowanie wroga. Jako że jest to skill,który można łatwo zbić więc musisz uważać. Można Nunu Nunu zestunować,przyciągnąć lub odepchnąć. Więc gdy chcemy już ultowaćto należy się upewnić czy oponenci zużyli już skille,które mogą nam przeszkodzić. Oto combosy jakich możesz użyć na linii:

1. Dajemy Blood Boil Blood Boil na AD Carry i wskakujemy w krzaki. Zaczynamy prowokować wroga z Ice Blast Ice Blast. Gdy zobaczysz że zaraz wejdą w krzaki musisz włączyć Absolute Zero Absolute Zero. W ten sposób oni nie zobaczą lodowego kręku,ale będą pod jego wpływem. Jest to umiejętność o potężnym dmg bez dużej dawki AP,więc większość pracy wykonasz ty. Twojemu koledze zostanie już tylko wroga dobić.

2. Kombinacja z FlashFlash jest trochę ryzykowna,ale daje możliwości zgankowania przez junglera i zwielokrotnienie efektu. Załóżmy że postawiłeś w krzakach vision-wardVision Ward i wróg nie ma wizji. Gdy wysunie się daleko wtedy trafiasz ich AD Carry z Ice Blast Ice Blast,rzucasz FlashFlash za jego plecy i odpalasz Absolute Zero Absolute Zero. Twój jungler i AD Carry wpadają z tobą i zdobywają kille. Tylko pamiętaj że Absolute Zero Absolute Zero zadaje ogomne obrażenia i trzeba umieć go używać tak by nie ukraść fraga nikomu(można wyłączyć tą umiejętność wcześniej poruszając się,wtedy zadasz mniejsze obrżenia). Jeśli jednak wpadacie w takiego Ezreal Ezreala musisz zwielokrotnić skuteczność za pomocą ExhaustExhaust.

Kontynuujmy grę na bot lane...

Po kolejnym powrocie kupujesz mercurys-treadsMercury's Treads+shurelyas-reverieShurelya's Reverie+sight-wardSight Ward i vision-wardVision Ward. Jeśli gra dobrze ci poszła,to możesz już nie kupować zielonych wardów i brać tylko różowe. Tylko nie mniej niż trzy,gdyż to nie wystarczy by dobrze obwardować mapę.

Dalej składasz już cały build,tylko pamiętać musisz o kupowaniu wardów,a po 15min pokuś się o oracles-elixirOracle's Elixir. Tylko staraj się nie ginąć,ponieważ wtedy marnujesz 400golda.
 
Dalej już wystarczy składać podany na początku build,kupować wardy i zajrzeć do opisu gry Nunu w teamfightach.

Wardowanie mapy


[Obrazek: Wardy dla Nunu]

 

 Czerwone:Miejsca,które możesz zwardować

Żółte:Miejsca,które powinieneś czasem zwardować

Niebieskie:Miejsca,które MUSISZ zwardować

Stawianie wardów jest zawsze zależne od tego czy gracie defensywnie,pasywnie czy ofensywnie. jeśli to pierwsze,to stawiaj wardy tak by wasze tereny były bezpieczne. Jeżeli to drugie to musisz to jakoś zbalansować. Zaś,jeśli gracie agresywnie,to stawiaj wardy jak najbardziej na jungli wroga,tak by móc robić inwazje(invade).

Sugeruje też zakupić ruby-sightstoneRuby Sightstone lub sightstoneSightstone,by nie musieć się ciągle wracać po pojedyńcze wardy. Dzięki temu możesz wraz z drużyną dkrywać nowe tereny mapy i nie tracić czasu an recall.

Zaś gdy widzisz że wrogowie coś zbyt przewidują wasze ruchy MUSISZ kupić oracles-elixirOracle's Elixir,by móc poruszać się po mapie bardziej swobodnie.

 

Nunu w teamfightach...

Jako że Nunu Nunu nie jest supportem typowym,w teamfightach naszym priorytetem nie jest opiekowania się AD Carry. Nie jesteśmy jak Soraka Soraka lub Sona Sona,które leczą i stoją z tyłu. Musisz pamiętać że Nunu Nunu ma coś z Mage Tanka i tego się trzymaj.
A więc pierwsze czego musisz dopilnować to buff na AD Carry. Rzuć go tak,by się nie skończył w trakcie walki. Nie sprawi ci to problemu,ponieważ Blood Boil Blood Boil ma długi czas trwania. Kolejną rzeczą jest wrogi AD Carry. Go musisz wyłączyć z walki. Nunu Nunu to chodzący slow,a po złożeniu całego buildu wrogi AD Carry nie będzie miał czego szukać. A więc wpadasz i od razu odpalasz randuins-omenRanduin's Omen,by wrogowie na start mieli mniejszą mobilność. Teraz trafiasz z Ice Blast Ice Blast ich najszybciej bijącą postać. Musisz być w jak najlepszym położeniu by objąć wszystkich Absolute Zero Absolute Zero. Pomagasz sobie za pomocą FlashFlash.. Gdy Nunu Nunu skupia się nad ulti włączasz shurelyas-reverieShurelya's Reverie,by twoi mogli wrogów szybciej dogonić i zabic. Bo użyciu Absolute Zero Absolute Zero możesz użyć ExhaustExhaust na wrogu ,któremu zostało najwięcej HP,by drużyna szybciej się go pozbyła.

Podsumowanie

Nunu Nunu to rewelacyjny support,którego głównym zajęcięm jest spowalnianie wrogów,a przyspieszanie sojuszników. Postać bardzo mobilna,ze świetnym buffem i silnymi combo na linii. Ma potencjał nie tylko na supporcie. Jest też dobrym junglerem,ale ja mimo to uważam że ten champion jest jednym z najlepszych i najpopularniejszych (na rankedach) supportów w całej grze.

 

Zobacz także

Sion AP

Sion
Poradnik do championa Sion z League of Legends. Zobacz co potrafi ta bestia w wersji pod Ability Power.
... czytaj dalej »

To ja jestem Voidem

Malzahar
Zagłęb się w sekrety Pustki, skąd Malzahar czerpie swą moc. To champion nie z tego świata. Potężny, mistyczny. Na co jeszcze czekasz?
... czytaj dalej »

Lissandra

Lissandra
Lissandra to jedna z trzech postaci, walczących o tron Freljordu. Przez wielu niedoceniana, posiada fantastyczne cc oraz bardzo dobry ultimate.
... czytaj dalej »