Poradnik

Sona

Mój ulubiony support. Posiada bardzo przydatne aury oraz AoE stuna który przesądzi o grze.
Exhaust Exhaust
Flash Flash
Greater Mark of ResilienceGreater Mark of Resilience
Greater Seal of ResilienceGreater Seal of Resilience
Greater Glyph of ShieldingGreater Glyph of Shielding
Greater Quintessence of AvariceGreater Quintessence of Avarice
ionian-boots-of-lucidity
ruby-sightstone
shurelyas-reverie
runic-bulwark
mikaels-crucible
zekes-herald

Kolejność skilli

Umiejętność 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Hymn of Valor Hymn of Valor
Aria of Perseverance Aria of Perseverance
Song of Celerity Song of Celerity
Crescendo Crescendo

Sposób gry

Wstęp

Najbardziej uniwersalny support jakiego znam. Da radę na defensywnej jak i agresywnej linii. Poradzi sobie z każdym ad carry. Posiada wszystko czego support wymaga. Stun, Heal, Buffy do Ad i Ap, prędkość ruchu, oraz debuffy.

 

Kontry i najlepsze połączenia

Sona Sona +Ezreal Ezreal jest to najlepsze połączenie. Twoja aura dająca mu dodatkowe AD świetnie współgra z jego Mistic Shotem. Zada on ogromne ilości obrażeń, a Sona nie musi robić nic tylko mieć aktywną tą aure. Znakomicie współgrają też ich AoE ultimaty. Aoe stun uniemożliwia ucieczkę, a Ezreal Ezreal ma łatwe cele do trafienia ze swojego ulti.
Sona Sona + Miss Fortune Miss Fortune. Znakomita synergia ultimatów z aktywną aurą pod Q u ciebie zapewnia wam double killa.
Sona Sona vs Draven Draven - Strasznie ciężka linia, Wzmocniony auto atak Dravena jest zbyt mocny jak na Twoje bazowe zdrowie. Jeden taki atak jest w stanie zabrać ci 1/3 życia.
Sona Sona vs Blitzcrank Blitzcrank - Nie masz możliwości harrasu go. Strasznie ciężka linia. Gdy spróbujesz go harrasować on bardzo łatwo może złapać Cię swoim grabem co będzie dla ciebie pewną śmiercią.
Sona Sona vs Nunu Nunu - Linia łatwa dla Sony. Może wyleczyć harras Nunu i przerwać mu Ultimate za pomocą swojego.
Sona Sona vs Nami Nami - Twoja przydatność na linii jak i w team fightach jest większa. Nami ma buffy, ty masz Aure. Ty masz stuna, Nami ma spowolnienie. Leczenie Sony jest mocniejsze od leczenia Nami, Sona ma większe obrażenia i nie jest oparta na skill shotach jak Nami lecz jej skill zawsze trafia.
Sona Sona + Ashe Ashe - Bardzo dobra linia. Twoja aura dająca AD świetnie komponuje się z pasywem od Ashe. Double stun na linii także się przydaję .
Sona Sona Graves Graves -  Bardzo dobre połączenie. Nie najlepsze lecz dobre. Aura od sony bardzo zwiększa obrażenia Gravesa wynikające z Q + Ultimate. Jeśli dobrze się zsynchornizjecie zadacie ogromne obrażenia, a nawet zabijecie papierowego supporta.
Sona Sona vs Leona Leona - Jesteś papierowym jednak agresywnym supportem. Mając przeciw sobie twarde cele jak Blitzcrank czy Leona masz strasznie ciężko z harrasem i zbliżeniem się do nich.

Early game

Zaraz po rozpoczęciu gry zacznij z Hymn of Valor Hymn of Valor i użyj go trzy razy będąc na platformie przywoływania. Naładujesz w ten sposób pasyw i następny twój auto atak zada kosmiczne obrażenia.
Dogadaj się z Twoim ad carry czy chce grać agresywnie czy defensywnie. W razie gry agresywnej maksuj Hymn of Valor Hymn of Valor, gdy postawicie na defensywe Aria of Perseverance Aria of Perseverance.
Zaczynasz z faerie-charmFaerie Charm, 2x sight-wardSight Ward, vision-wardVision Ward i health-potionHealth Potion.
Staraj się harrasować przeciwnika ze swojego Hymn of Valor Hymn of Valor w połączeniu z pasywką. Gdy nic nie robicie włączaj Aria of Perseverance Aria of Perseverance żeby przeciwny harras zadawał mniej. Podczas gdy Twój ad carry last hituje pod towerem i widzisz że nie starcza mu obrażeń włącz Hymn of Valor Hymn of Valor by mu pomóc.

 

Team fighty

Gdy nie masz swojego ulti zadbaj o to żeby nikt z twojej drużyny nie inicjował walki drużynowej. Twój ult jest niezwykle ważny.

Masz kilka możliwości użycia twojego ultimate. Opiszę je poniżej.

1. Gdy wrogi carry chodź odrbinę się wychyli lub gdy będziecie mieli świetne pozycje wykonaj kombinacje FlashFlash + Crescendo Crescendo. Pozwala to zainicjować walkę, a twojemu teamowi zrobić resztę lecz gdy sojusznicy będą trochę dalej od ciebie nie zdążą dobiec, a stun kończy się i przeciwnicy mordują ciebie i oddajesz im team fight.
2. Poczekaj aż ktoś z Twoich zainicjuje walkę, następnie włącz Q żeby trzymać aue i szukaj miejsca do użycia ulta. Nie czekaj z nim zbyt długo, ale postaraj się złapać w niego wrogich carry. Jeśli nie masz pozycji, a wrodzy carry są na tyłach możesz się poświęcić używając FlashFlash na ich plecy a następnie ultując ich.
3. Stoisz przy swoim ad carry i go osłaniasz ewentualnie włączając ulta gdy sytuacja tego wymaga lub używając go dla jego ochrony. Warte do rozważenia kiedy twój ad carry jest mocno nakarmiony i bije dla was ogromne obrażenia. 
4. Chwile stój przy swoim ad carry po rozpoczęciu walki. Nastepnie wbijasz na rambo, castujesz ulta i flashujesz się do tyłu - spowrotem do swojego ad carry by dalej go osłaniać. 

Postaraj się trafić z pasywnej części twojego Aria of Perseverance Aria of Perseverance (auto atak po trzecim użyciu jakiejkolwiek umiejętności) we wrogiego Ad lub Ap carry. Na moment zmiejszy im to obrażenia. Postaraj się włączać na zmianę Aria of Perseverance Aria of Perseverance i
Hymn of Valor Hymn of Valor (nie na odwrót, heal będzie na cooldownie podczas gdy Aura dająca Ad i Ap będzie włączona) żeby lekko uleczyć sojusznika i dać reszcie Aure. Trudne jest w Sonie, że musisz wyczuć moment kiedy Twoja drużyna potrzebuje więcej pancerza i odporności na magie, a kiedy potrzebuje więcej obrażeń od ataku i od magii. 
Pamiętaj żeby w walkach drużynowych aktywować mikaels-crucibleMikael's Crucible na Twojego carry, który jest w kłopotach.

 

Tricki, Porady, Ciekawostki

  • Zawsze warduj krzaki wrogiego supporta, żeby mieć wizję na to co robi oraz móc trafić go z Q
  • Podczas pierwszych pięciu minut staraj się wywrzeć presję na przeciwniku, a potem lekko go out farmić.
  • Gdy wrogi ad carry chce podejść i zabić miniona, a ma dość wolną prędkość ataku w trakcie jego animacji możesz zrobić szybkie Q + auto atak
  • Przejście z Q do W da Ci wzmocnione leczenie
  • Zawsze pierwsze używaj Q przed użyciem Twojego czy Twojego ad carry ulti
  • Stackuj sobie pasyw na platfonie odrodzenia, jeszcze przed pojawieniem się minionów
  • Staraj się nie pickować Sony, gdy przeciwnicy mają Dravena, Leone, Tarica lub Blitzcranka.
  • Przed rzuceniem ultimate przez Twojego carry włącz Q. Znacznie zwiększy mu to obrażenia.
  • Po zebraniu całego buildu nie zapominaj o oracles-elixirOracle's Elixir.

Zobacz także

Anivia

Anivia
Poradnik do lodowego orła Anivia. Zapoznaj się z jej magicznymi mroźnymi mocami. Jest potężnym AP Carry, który nawet po śmierci ma szansę odżyć.
... czytaj dalej »

To ja jestem Voidem

Malzahar
Zagłęb się w sekrety Pustki, skąd Malzahar czerpie swą moc. To champion nie z tego świata. Potężny, mistyczny. Na co jeszcze czekasz?
... czytaj dalej »

Poradnik

Cho'Gath
Poradnik do bestii zwanej Cho'Gath. Po przeczytaniu tego poradnika spokojnie opanujesz solo top i staniesz wytrzymałym i ogromnym potworem do zabijania.
... czytaj dalej »