Poradnik

Soraka

Poznaj tajemnice gry w roli wsparcia. Soraka jest świetnym supportowym championem. Może i nie zabija wzrokiem, ale jej umiejętności są bezcenne.
Clairvoyance Clairvoyance
Flash Flash
Greater Mark of ResilienceGreater Mark of Resilience
Greater Seal of VitalityGreater Seal of Vitality
Greater Glyph of FocusGreater Glyph of Focus
Greater Quintessence of FocusGreater Quintessence of Focus
ionian-boots-of-lucidity
rod-of-ages
shurelyas-reverie
rabadons-deathcap
abyssal-scepter
rylais-crystal-scepter

Kolejność skilli

Umiejętność 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Starcall Starcall
Astral Blessing Astral Blessing
Infuse Infuse
Wish Wish

Specjalizacja

uti/support

Sposób gry

Wstęp

Soraka Soraka to dość niedoceniana postać tak samo jak rola supportu. W grach rankingowych i turniejach przeważająca większość drużyn trzyma się setupu: offtank top, AP carry mid, jungler i support z ranged AD na bot
Gra wsparciem różni się znacznie normalnego trybu.
Musisz zapewnić bezpieczeństwo partnerowi na linii, widoczność po przez
sight-ward Sight Ward, tzw. 'counterwarding', czyli za pomocą vision-ward Vision Ward lub
oracles-elixir Oracle's Elixir eliminować wrogie wardy, aury, 'zoning' i w przypadku Soraka Soraki leczyć, odnawiać manę i nakładać na wrogów silence.

Early Game

Zacznij od faerie-charm Faerie Charm, 3x sight-ward Sight Ward, health-potion Health Potion i mana-encrusted-apple Mana Potion.
Musisz maksymalnie wspierać swojego kompana i chronić. Generalnie trzymaj się z tyłu. Creepów nie dotykaj. Wszystkie mają pójść do AD ranged. Jeżeli kogoś atakuje to atakuj razem z nim. Nakładaj silence z Infuse Infuse, aby wróg nie mógł atakować lub odnawiaj manę towarzyszowi, aby mógł sobie pozwolić na częstszy harras. Czasem możesz zaczepić przeciwnika autoatakiem. Jeśli sytuacja na to pozwala, możesz pokusić się na 'zoning'. Stoisz przed minionami i odpędzasz autoatakiem i silence'em przeciwników. Można na to sobie pozwolić, kiedy ma się już przewagę. Pamiętaj, że jesteś papierową postacią, więc musisz wyczuć kiedy warto to robić. Dzięki temu zabiegowi przeciwnicy są odcięci od creepów, czyli zostają w tyle z goldem i expem.
Na 2-3 poziomie postaw w górnych krzakach warda. Dzięki temu zdążycie w porę się wycofać w razie nadchodzącego ganku. Jeśli przeciwnicy notorycznie chowają się w krzakach to również tam postaw. Od 6 poziomu stawiaj warda przy smoku. W mid game obstawiaj barona. Jeżeli masz nadmiar wardów możesz użyć je na kluczowych skrzyżowaniach, krzakach oraz obok wrogiego blue i red, ale priorytetem jest smok i baron.

Teamfight

Soraka Soraką w TF skup się na leczeniu towarzyszy. Carry zwykle idą na pierwszy ogień, ponieważ są papierowi i zadają masę obrażeń. Lecz ich z Astral Blessing Astral Blessing
Wish Wish również porządnie leczy wszystkich kompanów. 
Infuse Infuse koniecznie użyj od razu na wrogim AP carry. To go wyłączy z gry na chwilę. W wolnej chwili spamuj Starcall Starcall i autoatak.

Wskazówki

Wish Wish ma zasięg globalny. Od 6 poziomu pilnuj minimapę i wspieraj towarzyszy w walce niezależnie od linii frontu.
Infuse Infuse poza odnawianiem many potrafi wiele namieszać silence'em. Możesz przerwać nim wszelkiego typu rzucanie czarów jak np. ulti Fiddlesticks Fiddlesticks, czyNunu Nunu
Consecration Consecration to pasyw działający jak aura zwiększająca MR kompanom.
Starcall Starcall poza obrażeniami zmniejsza przeciwnikom MR.
shurelyas-reverieShurelya's Reverie ma też aktywowany efekt zwiększający pobliskim kompanom szybkość poruszania się.
Soraka Soraka nie jest tak zależna od itemów jak inne klasy, więc nie oszczędzaj pieniędzy na sight-ward Sight Ward i oracles-elixir Oracle's Elixir

Podsumowanie

Soraka Soraka to bardzo przydatny champion dla drużyny. Dzięki roli wsparcia reszta może maksymalnie wykorzystać swój potencjał do zabijania. Leczenie, silence, odnawianie many, aura na MR i redukowanie MR przeciwnikom może wiele namieszać, a dzięki wardom zapewnisz komfort psychiczny i strategiczny.

Zobacz także

Graves, czyli jedno, wielkie BOOM!

Graves
Witam. W tym poradniku chcę wtajemniczyć cię w tajniki grania Gravesem. Łączy on dosyć mocne autoataki ze świetnym burstem!
... czytaj dalej »

Poradnik

Lee Sin
Ślepiec w dżungli. Oaza spokoju. Czyżby na pewno? Odrzuca, chroni, teleportuje się, spowalnia i nie tylko. To prawdziwy Chuck Norris LoLa!
... czytaj dalej »

Warwick

Warwick
Poniżej poradnik do Warwick z League of Legends. Opis skilli, build oraz specjalizacja dla Warwicka. Czytaj dalej aby dowiedzieć się jak uwolnić jego furię.
... czytaj dalej »
x